October 23, 2018 / 1:27 PM

Stay Connected

Ultra Music Festival 2015 Releases Set Times: Scheduling Conflicts Abound

 

Close

Ultra Music Festival has unveiled the set times for its flagship Miami festival, being held this weekend. Released exclusively on the app, the festival schedule has found its way online via Dancing Astronaut. Starting on Friday at 4 p.m. when doors open all the way to final set, which kicks off at 10 p.m. on Sunday night, there are countless scheduling conflicts as festivalgoers try and navigate the seven different stages that all offer something different.

On Friday, the two-hour window between 9 p.m. and 11 p.m. is especially tough with choices like ODESZA, Dixon, Carl Cox, Alesso, Avicii, GTA and Don Diablo all at your disposal.

Your Saturday is filled with conflicts, which is to be expected with so many top-flights DJs at UMF, as you try to choose between MK, Bixel Boys, Tommy Trash, and Gorgon City (Live), who are all playing at the same time.

Sunday at 8:30 is especially difficult, pitting Armin van Buuren on the A State Of Trance stage against, Steve Angello, Porter Robinson (Live), Tensnake, Art Department and a special guest at the UMF Radio stage. View the full schedule below and start planning without pulling your hair out. If you don't have tickets, GA is 90 percent gone, but there are still some available on the festival's website.

Friday:

MAIN STAGE:
11:00 PM: Tiësto
9:55 PM: Avicii
8:50 PM: Alesso
7:45 PM: Afrojack
6:40 PM: Dash Berlin
5:35 PM: Oliver Heldens
4:45 PM: 3LAU
4:00 PM: AronChupa

CARL COX & FRIENDS:
10:00 PM: Carl Cox
8:00 PM: Marco Carola
6:00 PM: Adam Beyer vs. Ida Engberg
5:00 PM: Hot Since 82
4:00 PM: Jon Rundell

LIVE STAGE:
11:00 PM: Röyskopp
9:30 PM: Chromeo
8:00 PM: ODESZA
6:45 PM: Todd Terje
5:30 PM: RAC (Live)
4:00 PM: Bakermat

RESISTANCE STAGE:
11:00 PM: Maceo Plex
10:00 PM: Tale Of Us
9:00 PM: Dixon
8:00 PM: Sasha
7:00 PM: Guy J
6:00 PM: Mano Le Tough
5:00 PM: DJ Tennis
4:00 PM: Totally Enormous Extinct Dinosaurs (DJ Set)

ULTRA KOREA:
11:00 PM: Zeds Dead
10:00 PM: GTA
9:00 PM: Andy C
8:00 PM: Excision
7:00 PM: 12th Planet
6:00 PM: Yellow Claw
5:00 PM: Grandtheft
4:30 PM: Raiden
4:00 PM: Ksuke

STAGE 7:
11:00 PM: Alvaro
10:00 PM: Moti
9:00 PM: Rebecca & Fiona
8:00 PM: Adam Trigger
7:00 PM: DJ Icey
6:15 PM: Baby Anne
5:30 PM: Los De La Vega
4:45 PM: DJ Nate Campbell
4:00 PM: Ranidu

UMF RADIO:
11:00 PM: EDX
10:00 PM: Marcus Schossow
9:00 PM: Don Diablo
8:00 PM: Syn Cole
7:00 PM: Firebeatz
6:00 PM: Michael Brun
5:00 PM: Henrik B
4:00 PM: VINAI

Saturday:

MAIN STAGE:
11:00 PM: Axwell V Ingrosso
9:55 PM: Hardwell
8:50 PM: Armin Van Buuren
7:45 PM: Martin Garrix
6:40 PM: Steve Aoki
5:35 PM: Fedde Le Grand
4:30 PM: W&W
3:30 PM: Blasterjaxx
2:30 PM: Ansolo
1:30 PM: Vicetone
12:45 PM: Michael Calfan
12:00 PM: Kryoman

CARL COX & FRIENDS:
10:30 PM: Carl Cox
8:30 PM: Loco Dice
7:00 PM: John Digweed
5:30 PM: Seth Troxler
4:00 PM: MK
2:00 PM: Eats Everything vs. Cassy
1:00 PM: Yousef
12:00 PM: Saeed Younan

LIVE STAGE:
11:00 PM: Bassnectar
9:40 PM: Die Antwoord
8:10 PM: Big Gigantic
6:50 PM: Kiesza
5:30 PM: Clean Bandit
4:10 PM: Gorgon City (Live)
2:50 PM: Klingande (Live)
1:40 PM: Anamanaguchi
12:50 PM: Afrobeta
12:00 PM: Litchfield

RESISTANCE STAGE:
10:00 PM: Get Real
9:00 PM: tINI
7:00 PM: Joseph Capriati
6:00 PM: Umek
5:00 PM: Marco Bailey
4:00 PM: Nic Fanciulli
3:00 PM: Joris Voorn
2:00 PM: Chus & Ceballos
1:00 PM: Agoria
12:00 PM: andhim

ULTRA JAPAN:
11:00 PM: Cedric Gervais
10:00 PM: Dirty South
9:00 PM: Boys Noize
8:00 PM: Deep Dish
7:00 PM: Laidback Luke
6:00 PM: Tchami
5:00 PM: Galantis
4:00 PM: Tommy Trash
3:00 PM: Sunnery James & Ryan Marciano
2:00 PM: MAKJ
1:00 PM: Cash Cash
12:00 PM: Rodrigo Vieira + Paciornik

STAGE 7:
10:45 PM: Orjan Nilsen
9:30 PM: Giuseppe Ottaviani
8:15 PM: Solarstone
7:15 PM: Jochen Miller
6:15 PM: Sied van Riel
5:15 PM: KhoMha
4:15 PM: David Gravell
3:15 PM: Dallas K
2:15 PM: Ruben de Ronde
1:15 PM: Ben Gold
12:00 PM: Nifra

UMF RADIO:
11:00 PM: Ookay
10:00 PM: Antiserum
9:00 PM: Brillz
8:00 PM: Special Guest
7:00 PM: Party Favor
6:00 PM: Branchez
5:00 PM: Crizzly
4:00 PM: Bixel Boys
3:00 PM: Kennedy Jones
2:00 PM: Luminox
1:00 PM: TWRK
12:00 PM: Matoma

Sunday:

MAIN STAGE:
10:00 PM: Skrillex
8:55 PM: David Guetta
7:50 PM: Steve Angello
6:45 PM: Knife Party
5:40 PM: Nicky Romero
4:35 PM: DJ Snake
3:30 PM: Robin Schulz
2:30 PM: Cazzette
1:30 PM: Matthew Koma
12:45 PM: Mykris
12:00 PM: Tommie Sunshine

A STATE OF TRANCE:
10:00 PM: Paul Van Dyk
8:30 PM: Armin Van Buuren
7:00 PM: Eric Prydz
5:45 PM: Andrew Bayer
4:30 PM: Markus Schulz
3:15 PM: Andrew Rayel
2:00 PM: MaRLo
1:00 PM: Heatbeat
12:00 PM: Mark Sixma

LIVE STAGE:
10:00 PM: Kygo
8:30 PM: Porter Robinson
7:20 PM: Netsky
6:00 PM: Krewella
4:40 PM: Claptone
3:30 PM: ASTR
2:20 PM: Breathe Carolina
12:00 PM: Goldfish

RESISTANCE STAGE:
10:00 PM: Jamie Jones
9:00 PM: Art Department
8:00 PM: The Martinez Brothers
6:00 PM: Apollonia
5:00 PM: Guy Gerber
4:00 PM: Pete Tong
3:00 PM: Martin Buttrich
2:00 PM: Lauren Lane
1:00 PM: Camilo Franco
12:00 PM: TBA

ULTRA WORLDWIDE:
10:00 PM: Bonobo (DJ Set)
9:00 PM: The Magician
8:00 PM: Tensnake
7:00 PM: Cashmere Cat
6:00 PM: Thomas Jack
5:00 PM: Goldroom
4:00 PM: Klangkarussell
3:00 PM: Le Youth
2:00 PM: Jauz
1:00 PM: Solidisco
12:00 PM: Jessie Andrews

STAGE 7:
10:00 PM: Nora En Pure
9:00 PM: Sleepy & Boo
8:00 PM: Stefano Noferini
7:00 PM: Dosem
6:00 PM: RioTGeaR
5:00 PM: Elio Riso
4:00 PM: Antz
3:00 PM: Arkatec
2:00 PM: Rod B & Re Dupre
1:00 PM: Maxum
12:00 PM: Josefin Rosen

UMF RADIO:
8:30 PM: Special Guest
7:30 PM: Wiwek
6:30 PM: Salva
5:30 PM: Jack Beats
4:00 PM: AC Slater
3:00 PM: Milo & Otis
2:00 PM: Valentino Khan
1:00 PM: Carmada
12:00 PM: Aryay

See Now: Ariana Grande 'No Tears Left To Cry': Full Lyrics And Music Video

© 2018 Music Times, All rights reserved. Do not reproduce without permission.

Real Time Analytics